VII Dni Gizewiusza ONLINE

  • 10 grudnia 2020
1024 535 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie. Filiały w Iławie, Morągu, Pasłęku, Łęgutach.

Jak już informowaliśmy w tym roku, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, nie było możliwości organizacji naszego festiwalu w tradycyjnej formie. Z tego też powodu przygotowaliśmy dla Państwa wydarzenia online. Dzięki temu każdy, w dowolnym czasie, może wziąć w nich udział.

Tegoroczna tematyka dotyka zagadnienia plebiscytu na Warmii i Mazurach w 1920r. Zapraszamy do wysłuchania wykładów i debaty, a na deser wspaniały koncert mazurskiej poezji w wykonaniu NINY NU „Głos Dawnych Mazurów”.

1. Debata w setną rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach.

O konsekwencjach, efektach i dzisiejszej recepcji plebiscytu rozmawia prof. Grzegorz Jasiński UWM i dr Robert Kempa. Rozmowę prowadzi ks. Wojciech Płoszek.

Debata w setną rocznicę plebiscytu

2. Trzecia droga. Mazurski separatyzm na przykładzie dra Kurta Obitza – prof. Grzegorz Jasiński

O doktorze weterynarii Kurcie Obitzu i o tym jak to chciał by Mazurzy mogli samostanowić o sobie będąc niezależnymi od Polski i Niemiec. Czy „trzecia droga” niezależności i podmiotowości miała szansę na sukces?

3. Między Polską a Niemcami. Plebiscyt na Warmii i Mazurach. – dr Robert Kempa

O tajnikach polityki lat 20 XXw., konsekwencjach I Wojny Światowej, działaczach plebiscytowych i zawziętej rywalizacji o Mazury dwóch państw, pokonanych Niemiec i rodzącej się w bólach Polsce. Czy plebiscyt miał szansę skończyć się inaczej?

NINA NU – „Głos Dawnych Mazurów”

Koncert dostępny w dniach 19.12.2020 g. 18.00 – 26.12.2020

Koncert „Głos Dawnych Mazurów” zarejestrowany w Centrum Kultury w Ostródzie w ramach VII Dni Gizewiusza 2020 w Ostródzie bez udziału publiczności.

Wystąpią:
Nina Nu – głos, bęben obręczowy
Sylwia Świątkowska – skrzypce, suka biłgorajska, głos
Jacek Prokopowicz – instrumenty klawiszowe

Koncert z wierszami poetów mazurskich żyjących w XVIII,XIX i początkach XX-go wieku, m. in. Michała Kajki, Gotfryda Bendziułły, Tobiasza Stullicha, Jana Luśtycha czy Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, do których muzykę napisała i śpiewa giżycczanka – Monika Wierzbicka występująca obecnie pod pseudonimem artystycznym Nina Nu.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach otwartego konkursu ofert.