Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, Iławie, Morągu, Pasłęku i Łęgutach

Menu:

Stowarzyszenie Syloe

Muzeum Ewangelicyzmu

Informator Parafialny

280 lat kościoła w Łęgutach

Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Ostródą a Olsztynem, na terenie Gminy Gietrzwałd leży niewielka wioska Łęguty. Usadowiona na granicy Warmii i Mazur osada powstała już w XIVw. Była częścią szlacheckiego majątku rodziny von Borck. Tutaj także osiedlali się polscy osadnicy nazwani później mazurami. I to właśnie dla nich już 1591r. Antoni von Borck wybudował pierwszy drewniany kościół.

 

 

 

Blisko 140 lat później kolejni właściciele folwarku – rodzina von Groeben – ufundowała nowoczesny, murowany, barokowy kościół, który nie tylko posiadał bogate wyposażenie, ale również oryginalny amfiteatralny układ ławek i ogrzewanie podłogowe. I tak dokładnie 280 lat później, 20 maja 2018r., członkowie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie, mieszkańcy Wsi, Gminy, oraz zaproszeni goście zebrali się na uroczystym nabożeństwie w Święto Zesłania Ducha Świętego, by dziękować Bogu za dotychczasowe prowadzenie i prosić o dalszą opiekę. Podczas nabożeństwa odbyła się również niezwykle miła uroczystość konwersji czyli wstąpienia do Kościoła. Było to już kolejne w ostatnim czasie wstąpienie do ostródzkiej parafii. W nabożeństwie udział wzięli m.in. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła, który wygłosił kazanie oraz bp Paweł Hause, zwierzchnik Diecezji Mazurskiej. Obecny był także ks. Łukasz Stachelek, proboszcz Parafii Ewangelickiej w Olsztynie i nasz ekumeniczny przyjaciel ks. Andrzej Trejnowski z Parafii Rzymskokatolickiej w Sząbruku. Lokalne władze reprezentował Pan Wójt Jan Kasprowicz oraz członkowie Rady Gminy na czele z przewodniczącą Panią Anną Otta. Po nabożeństwie uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu lokalnego zespołu „Kapeli Wspaniałego Teatru Bez Nazwy”, oraz spędzić przemiłe popołudnie przy miejscowej świetlicy wiejskiej, gdzie odbył się parafialno-wiejski festyn. Zarówno parafianie jak i mieszkańcy przygotowali smaczny poczęstunek.

Dzieci natomiast korzystały z placu zabaw oraz animacji przygotowanych przez przedstawicieli Stowarzyszenia RzeczJasna.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za dotychczasowe prowadzenie i błogosławieństwa. Wierzymy, że będzie On nas dalej prowadził, a Łęgucki kościół stanie się nie tylko miejscem kultu, ale także ośrodkiem kultury, pomnikiem historii i dziedzictwa mazur. Już w tym roku czynimy ku temu pierwszy krok rozpoczynając remont fundamentów kościoła. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego święta na każdym jego etapie, a także tym, którzy chcieli spędzić z nami ten niedzielny czas.

Parafia Ewangelicko-Augburska w Ostródzie; ul. Olsztyńska 1; 14-100 Ostróda

tel. 89 646 25 61; email: ostroda@luteranie.pl; www.ostroda.luteranie.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, copyright © 2013, projekt i realizacja: Marcin Jóźwik, www.marcin-jozwik.pl