Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, Iławie, Morągu, Pasłęku i Łęgutach

Menu:

Stowarzyszenie Syloe

Muzeum Ewangelicyzmu

Informator Parafialny

V Dni Gizewiusza - relacja

Jak co roku w maju obchodziliśmy „Dni Gizewiusza”, festiwal kultury, historii i tradycji ewangelików Mazur Zachodnich. Także i tym razem parafianie raz mieszkańcy Ostródy mieli okazję uczestniczyć w szeregu wydarzeń poświęconych naszemu Kościołowi. Uroczystości sfinansowane były ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i wpisane były w program miejskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

 

 

Wystawa „Protestanci dla Rzeczpospolitej”

Inauguracją tegorocznych obchodów była wystawa „Protestanci dla Rzeczpospolitej” otwarta 25 kwietnia. Na wystawie można było oglądać plansze prezentujące sylwetki najbardziej znanych Polaków-ewangelików z różnych obszarów i dziedzin życia, od ekonomii i sztuki po wojskowość i politykę. Wystawa ta przygotowana została przez Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury z Łodzi. Drugą część wystawy stanowiły pamiątki po ewangelickich kapelanach będące własnością Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Pomiędzy nimi m.in. można było oglądać rzeczy osobiste ks. Gen. Adama Pilcha, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej. Podczas otwarcia wygłoszone zostały dwa referaty ks. Mjr Tomasza Wigłasza o ewangelikach w Wojsku Polskim oraz Artura Michalskiego o samej wystawie.

Wystawa „Kobiety i Reformacja”

Drugą z wystaw prezentowanych w tym roku była przygotowana przez dr Małgorzatę Grzywacz wystawa „Kobiety i Reformacja w kontekście europejskim.” Wystawa prezentowana była na hallu ostródzkiego magistratu i dotyczyła najbardziej znanych i wpływowych kobiet europejskiej reformacji.

Zwieńczeniem wystawy był wykład w czytelni Biblioteki Miejskiej, podczas którego sama autorka przybliżyła sylwetki najciekawszych postaci. Wystawa wpisuje się w obchodzony w tym roku Rok Praw Kobiet.

Koncert „Pro Musica Antiqua”

Jak zawsze centralnym punktem obchodów jest koncert. W tym roku uczestnicy mieli okazję wysłuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej prezentowanych przez olsztyński zespół kameralny „Pro Musica Antiqua”. Doskonale znana w naszym Województwie grupa złożona z najlepszych muzyków, profesorów i wykładowców muzycznych uczelni. Podczas koncertu można było usłyszeć utwory zarówno polskich jak i europejskich twórców. Występ odbywał się na sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Prelekcja o Michale Kajce

Drugą z tegorocznych prelekcji usłyszeć można było w czwartek 7 czerwca w czytelni Biblioteki Miejskiej, gdzie dyrektor Muzeum Michała Kajki z Ogródka, Sławomir Szymankiewicz, przedstawił wykład pt. „Michał Kajka, od pruskiego regalisty po polską tożsamość narodową.” Wykład zorganizowany z okazji kolejnej rocznicy urodzin naszego wybitnego luterańskiego poety. Temat zaś dotyczył jego tożsamości narodowej, która jak w soczewce skupia w sobie problem tożsamości narodowej mazurów. W nawiązaniu do prelekcji w październiku tego roku odbędzie się również konkurs recytatorski poezji Michała Kajki.

Święto Patrona SP2

Stałym punktem obchodów „Dni Gizewiusza” jest również święto patrona w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostródzie. W tym roku szczególnie huczne bo wpisane w miejski kalendarz obchodów niepodległości. Tradycyjnie rozpoczęło się ono od nabożeństwa dla uczniów i nauczycieli szkoły, które miało miejsce w kościele pw. Dominika Savio. Później złożono kwiaty na grobie ks. Gizewiusza na „Polskiej Górce” i udano się do szkoły. W szkole można było zobaczyć przedstawienie opowiadające o życiu patrona. Wręczono również nagrody za konkurs wiedzy o ostródzkim duszpasterzu i konkursie plastycznym na interpretację pieśni z jego zbioru.

 

 

 

 

Parafia Ewangelicko-Augburska w Ostródzie; ul. Olsztyńska 1; 14-100 Ostróda

tel. 89 646 25 61; email: ostroda@luteranie.pl; www.ostroda.luteranie.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, copyright © 2013, projekt i realizacja: Marcin Jóźwik, www.marcin-jozwik.pl