Menu:

Stowarzyszenie Syloe

Muzeum Ewangelicyzmu

Informator Parafialny

ks. Paweł Hause nowym biskupem mazurskich ewangelików

25 listopada br. Synod Diecezji Mazurskiej wybrał nowego Biskupa. Został nim proboszcz parafii ewangelickiej w Kętrzynie ks. Paweł Hause. Wprowadzenie w Urząd nowego Biskupa odbędzie się na początku nowego roku.

 

 

 

Synod diecezjalny obradujący w Mikołajkach wybrał ks. Pawła Hause na zwierzchnika diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W pierwszej turze wyborów za kandydatem zagłosowało 24 z 45 obecnych synodałów.

Kandydatami na biskupa diecezjalnego byli dwaj księża wytypowani przez konferencję duchownych: ks. Paweł Hause z Kętrzyna oraz ks. Marcin Pysz z Pisza. Z powodów osobistych ks. Marcin Pysz zrezygnował z kandydowania. 

Następnie grupa synodałów zgłosiła kandydatury ks. Tomasza Wigłasza z Białegostoku oraz ks. Alfreda Borskiego ze Szczytna, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie. Taka, zgodna z prawem kościelnym, procedura wyborów biskupa została zastosowana po raz pierwszy w historii.

Podczas głosowania w pierwszej turze ks. Paweł Hause otrzymał 24 głosy, ks. Tomasz Wigłasz 12 głosów, a ks. Alfred Borski 9 głosów.

Zgodnie z prawem, wybory biskupa diecezjalnego prowadził zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. Biskup - elekt obejmie swój urząd w czasie uroczystego nabożeństwa. Data i miejsce konsekracji na biskupa diecezji mazurskiej zostanie podana w terminie późniejszym.

Ks. Paweł Hause zastąpi na stanowisku zwierzchnika Diecezji Mazurskiej biskupa Rudolfa Bażanowskiego, który przechodzi na emeryturę po blisko 30 latach posługi biskupiej na ziemi mazurskiej.

Sesja wyborcza Synodu Diecezji Mazurskiej Kościoła odbyła się 25 listopada 2017, w Mikołajkach.

Synod Diecezjalny jest najwyższą władzą Diecezji. W skład Synodu Diecezji wchodzą wszyscy czynni duchowni Diecezji oraz świecy przedstawiciele każdej Parafii.

Ks. Paweł Hause ma 53 lata. Urodził się w Jeleniej Górze, w domu pastorskim, jako syn ks. Jana Hause. Młodość spędził w Warszawie. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany w 1993 roku. Praktyki kandydackie odbywał w parafiach w Łodzi, w Krakowie i w Zabrzu. W latach 1993-1994 wikariusz w Zabrzu, 1994-1995 wikariusz w Ustroniu, a od 1995 roku pełni służbę w parafii w Kętrzynie. Od 1999 roku jako proboszcz.

W latach 2010-2013 był diecezjalnym duspasterzem młodzieżowym. Od 2013 roku członek komisji historycznej Kościoła powołanej do badania inwigilacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przez służby bezpieczeństwa w latach 1945-1989.

Ks. Paweł Hause jest żonaty, ma troje dzieci.

za: www.bik.luteranie.pl

Parafia Ewangelicko-Augburska w Ostródzie; ul. Olsztyńska 1; 14-100 Ostróda

tel. 89 646 25 61; email: ostroda@luteranie.pl; www.ostroda.luteranie.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, copyright © 2013, projekt i realizacja: Marcin Jóźwik, www.marcin-jozwik.pl