Menu:

Stowarzyszenie Syloe

Muzeum Ewangelicyzmu

Informator Parafialny

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" - relacja

Za nami Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". 11 sierpnia 2017 w ostródzkim amfiteatrze można było usłyszeć koncert "Solus Christus" w ramach obchodów Roku Reformacji w Województwie Warmińsko-Mazurskim i Diecezji Mazurskiej.

 

 

 

 

W roku 2017 przypada pięćsetna rocznica rozpoczęcia Reformacji, która w nawiązuje do wydarzeń z 31 października 1517r., kiedy to ks. dr Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez.

Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbywają się na całym świecie. Również Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego zdecydował się uhonorować ewangelickie dziedzictwo mazurskiej ziemi ustanawiając bieżący rok "Rokiem Reformacji"

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i jego Diecezja Mazurska są bezpośrednim spadkobiercą tradycji ewangelickiej na Mazurach, dlatego też jest on głównym organizatorem wydarzeń artystycznych i kulturalnych na terenie całego województwa. 

Jednym z centralnych punktów obchodów był koncert światowej sławy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Zespół ten przygotował specjalny, reformacyjny program artystyczny "Solus Christus" (Tylko Chrystus), który zawierał w sobie najbardziej znane i cenione utwory muzyczne związane z ewangelicyzmem, między innymi: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Françoisa-Josepha Gosseca, Césara Francka. Uczestnicy koncertu usłyszeli również utwory autorstwa założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” Stanisława Hadyny, a także ojca reformacji, ks. Marcina Lutra. Podczas występu usłyszeć można było między innymi pieśni takie jak: „Toruj Jezu sam”, „Ojcowski dom”, „Jezu przekrasny”, „Wierzyć mnie Panie ucz”, „Imię Jezus”, „Widząc jak ktoś płacze”, „Za rękę weź mnie Panie”, „Ojcze nasz” oraz Hymn Kościoła Ewangelickiego „Warownym grodem jest nasz Bóg”. Poszczególne części koncertu przeplatane były komentarzami, dotyczącymi historii Kościoła oraz roli muzyki w życiu ewangelików, odczytywanymi przez prowadzących koncert ks. Marcina Pysza i ks. Wojciecha Płoszka.

Koncert zgromadził w ostródzkim amfiteatrze blisko 2000 osób oraz licznych gości oficjalnych, Starostów, Wójtów i Burmistrzów z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także dyrektorów i przedstawicieli jednostek samorządowych, instytucji i służb mundurowych. Nie zabrakło także Honorowych Patronów koncertu. Diecezję Mazurską reprezentował ks. bp Rudolf Bażanowski z Małżonką. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, Wicewojewoda Sławomir Sadowski, Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz, a także goście z partnerskiego miasta Osterode am Harz na czele z Burmistrzem Klausem Beckerem.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego pięknego koncertu. W szczególności zaś samorządom i instytucjom, które współfinansowały wydarzenie: Miastu Ostróda, Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu w RP.

Zapraszamy na kolejne centralne obchody Roku Reformacji, tym razem do Olsztyna, gdzie w dniach 12-13 października odbędzie się konferencja naukowa a 15 października centralne jubileuszowe nabożeństwo w kościele ewangelickim na Starym Mieście. Więcej szczegółów na www.mazury500.luteranie.pl

zdjęcia: Jan Liberacki

Parafia Ewangelicko-Augburska w Ostródzie; ul. Olsztyńska 1; 14-100 Ostróda

tel. 89 646 25 61; email: ostroda@luteranie.pl; www.ostroda.luteranie.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, copyright © 2013, projekt i realizacja: Marcin Jóźwik, www.marcin-jozwik.pl