Menu:

Stowarzyszenie Syloe

Muzeum Ewangelicyzmu

Informator Parafialny

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"

Zapraszamy na koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" pt. "Solus Christus" w ramach Wojewódzkich obchodów Roku Reformacji.

Amfiteatr w Ostródzie, ul. Mickiewicza 17a

11 sierpnia 2017r.

g. 19.00

WSTĘP WOLNY

 

 

Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął uchwałę by w całym województwie obchodzić rok 2017 „Rokiem Reformacji”. Tym samym nasz region jest jednym z trzech polskich województw, które zdecydowały się na ten krok.

Decyzja ta nawiązuje do 500. rocznicy wystąpienia ks. Dra Marcina Lutra, który 31 października 1517 roku przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Wydarzenie to uznano później za oficjalny początek ruchu reformacyjnego mającego na celu odnowę zachodniego chrześcijaństwa.

Wystąpienie wittenberskiego reformatora wywarło również ogromny wpływ na nasz region. Prusy Książęce stały się przecież, po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego, pierwszym w historii luterańskim państwem i to już w 1525r. I to właśnie w nawiązaniu do tych historycznych wydarzeń a także ogromnego wkładu ewangelików w rozwój naszych ziem postanowiono uhonorować mazurskich luteran ogłaszając „Rok Reformacji”.

By uczcić ten wyjątkowy jubileusz, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował wyjątkowy program sakralny pt. „Solus Christus” (Tylko Chrystus).

W swojej wieloletniej działalności Zespół „Śląsk” w sposób szczególny troszczył się o dziedzictwo kulturowe, w tym również dziedzictwo duchowe mieszkańców naszego kraju. Przygotowując program „Solus Christus” artyści pragnęli wyrazić największy szacunek wobec dziedzictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Owocem tej pracy jest koncert prezentujący najważniejsze dzieła i utwory muzyczne tradycji ewangelickiej, które stanowią skarb polskiej i europejskiej kultury.  I tak w czasie występu zaprezentowane zostaną utwory takich mistrzów jak: J.S. Bach, W.A. Mozart, G.F. Händel oraz pieśni autorstwa M. Lutra, N. Zinzendorfa, K. Hławiczki czy St. Hadyny.

Koncert jest jednym z punktów centralnych, wojewódzkich obchodów Roku Reformacji. Zespół „Śląsk” przyjeżdża do Ostródy po raz pierwszy w historii, jest to więc wyjątkowa okazja by wysłuchać artystów prezentujących najwyższy światowy poziom i  utwory najwyższej próby.

Patroni honorowi:

Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Ks. Bp Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Czesław Najmowicz – Burmistrz Ostródy

Koncert współfinansowany przez:

Miasto Ostróda

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Współorganizator:

Centrum Kultury w Ostródzie

----------------

 MATERIAŁY PRASOWE

informacja dla mediów

plakat jpg

baner jpg

logotyp parafii

zdjęcia Zespołu "Śląsk"

Parafia Ewangelicko-Augburska w Ostródzie; ul. Olsztyńska 1; 14-100 Ostróda

tel. 89 646 25 61; email: ostroda@luteranie.pl; www.ostroda.luteranie.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, copyright © 2013, projekt i realizacja: Marcin Jóźwik, www.marcin-jozwik.pl