Menu:

Stowarzyszenie Syloe

Muzeum Ewangelicyzmu

Informator Parafialny

Nowe okna w parafii

Zakończył się pierwszy etap prac związany z wymianą okien w naszej parafii. Tym samym wszystkie pomieszczenia na parterze budynku posiadają już nowe okna i drzwi. 

Dziękujemy wszystkim za ofiary na ten cel!

 

 

 

W ramach prac wymieniliśmy wszystkie okna i drzwi na parterze budynku. Z uwagi na zabytkowy charakter budowli okna musiały być drewniane i odwzorowywać ich pierwotny układ i podział. Wykonano także badania konserwatorskie, które pokazały, że ich pierwotny kolor to „pruski błękit”, a więc speczynficzna mieszanka granatu i zieleni. Jest to kolor wytworzony na terenie Prus w 1704r. przez chemika, który próbował stworzyć eliksir nieśmiertelności. Pomimo niepowodzenia stworzył kolor, który do końca I Wojny Światowej był on barwą mundurów noszonych przez pruskich żołnierzy. W efekcie okna tworzą piękną kompozycję na tle czerwonej cegły. Szczególnym elementem, jest witraż jubileuszowy umieszczony w świetliku nad głównym wejściem do budynku. Przedstawia on różę Lutra i ewangelickie „sola”. Ma on byś pamiątką po tegorocznej rocznicy i nadać budynkowi wyraźny, kościelny akcent, tak by od zawsze kojarzył się już z naszym Kościołem.

Okna, choć piękne, stanowią dopiero pierwszy mały krok. Wierzymy jednak, że z Bożą pomocą i dzięki wsparciu życzliwych ludzi uda nam się osiągnąć sukces. Przed nami bowiem już tylko… 92 okna do wymiany! Zachęcamy do dalszego wsparcia i przekazywania ofiar na rzecz dalszego remontu. W naszym internetowym sklepie już niedługo do nabycia będą dachówki i elementy konstrukcyjne dachu. Zapraszamy! 

Adres strony www.e-s-syloe.pl

Konto Stowarzyszenia na które można przekazywać ofiary na rzecz remontu:

Ewangelickie Stowarzyszenie Syloe

Nr konta: 66 1020 3613 0000 6302 0107 9904

 

 

 

 

Parafia Ewangelicko-Augburska w Ostródzie; ul. Olsztyńska 1; 14-100 Ostróda

tel. 89 646 25 61; email: ostroda@luteranie.pl; www.ostroda.luteranie.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, copyright © 2013, projekt i realizacja: Marcin Jóźwik, www.marcin-jozwik.pl