Menu:

Stowarzyszenie Syloe

Muzeum Ewangelicyzmu

Informator Parafialny

"Gdy chłop księdza pouczał" - czyli kim byli gromadkarze?

W czwartek 27 października w czytelni Biblioteki Miejskiej obyło się ciekawe spotkanie z ks. Dawidem Banachem, który opowiedział zebranym gościom o mazurskim ruchu gromadkarzy.

 

 

 

 


Mazurski ruch gromadkarzy był bardzo specyficznym ruchem wewnątrz Kościoła Ewangelickiego na Mazurach. Skupiał on bardzo religijnych ludzi, którzy studiowali Pismo i śpiewali pieśni. Jednak czynili to również poza oficjalnymi spotkaniami w parafiach. Bardzo często spotykali się po domach. Wobec siebie mieli bardzo restrykcyjne, moralne wymagania. Ruch ten związany był również z dużymi odległościami pomiędzy parafiami i koniecznością zaspokojenia potrzeb religijnych. 

Spotkanie w Czytelni Miejskiej wpisuje się w cykl wydarzeń upamiętniających 500. Reformacji. Powołany do życia Ostródzki Komitet Organizacyjny tejże rocznicy planuje na przestrzeni najbliższego roku cykl spotkań, odczytów i nabożeństw. 

ks. Dawid Banach pochodzi z mazurskiej rodziny. Urodził się bowiem w Nidzicy. Od zawsze interesował się tematyką mazurską. Swoją pracę magisterską poświęcił właśnie temu zagadnieniu. 

 

zdjęcia: Andrzej Witus

Parafia Ewangelicko-Augburska w Ostródzie; ul. Olsztyńska 1; 14-100 Ostróda

tel. 89 646 25 61; email: ostroda@luteranie.pl; www.ostroda.luteranie.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie, copyright © 2013, projekt i realizacja: Marcin Jóźwik, www.marcin-jozwik.pl