Upamiętnienie luterańskiego proboszcza

  • 1 lutego 2019
1024 497 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie. Filiały w Iławie, Morągu, Pasłęku, Łęgutach.

W niedzielę 27 stycznia, w mroźny i śnieży dzień, odbyła się niezwykle ciepła i miła uroczystość w Miłomłynie.

Miejscowa parafia pw. św. Bartłomieja zdecydowała się uczcić budowniczego kościoła ks. Frantza Alberta Raucha. Proboszcza luterańskiej parafii w Miłomłynie, który w 1901r. przebudował rozpadający się średniowieczny kościół do obecnego kształtu.

W uroczystości wziął udział bp Jacek Jezierski, zwierzchnik Diecezji Elbląskiej oraz Burmistrz Miłomłyna. Dziękujemy za zaproszenia i miły czas!

Ks. Frantz Albert Rauch pochodził z powiatu Ełckiego. Tam urodził się w 1861r. a zmarł w 1929r. Po ukończeniu gimnazjum podążał utartą drogą dla mazurskich duchownych. Skończył teologię na Uniwersytecie w Królewcu oraz Seminarium Polskie. Księdzem został w 1883r. Podczas swojej służby pracował w parafiach w Lidzbarku Welskim, Olecku, Miłomłynie i ostatecznie w Rydzewie. W zachowanych aktach wizytacji biskupiej w jego parafii opisano go tak: „fizycznie krzepki mężczyzna, o bardziej niż zwyczajowym uzdolnieniu, zarówno co do kazań ,katechezy, w zdolnościach organizacyjnych i zręczności w kontaktach z parafianami.” Na uwagę zasługuje również fakt jego służba jako polskiego kapelana w Armii Pruskiej w Gołdapi i Darkiejmach, oraz szeroki wachlarz zainteresowań poza służbą w Kościele. Był m.in. założycielem i prowadzącym stowarzyszenie przewoźników po Kanale Oberlandzkim oraz popierał budowę linii kolejowej Morąg-Miłomłyn. W 1901r. ukończył budowę kościoła w Miłomłynie za co został uhonorowany Orderem Korony IV klasy. Jego budowę finansował m.in. ze sprzedawanych przez siebie postylli z kazaniami.